ولت متر | ولت متر دیجیتال | کاربرد ولت متر

ولت متر | ولت متر دیجیتال

ولت متر | ولت متر دیجیتال | کاربرد ولت متر

ولت‌سنج یا ولت‌متر

 دستگاهی است که برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی و یا ولتاژ بین دو نقطه , در یک مدار الکتریکی بکار می‌رود . برخی از ولت مترها برای استفاده در مدارهای DC در نظر گرفته شده اند .

و برخی دیگر برای بکارگیری در مدارات AC طراحی گردیده اند . و بعضی از ولت مترهای خاصی هستند که برای اندازه گیری در فرکانس رادیویی (RF) طراحی می شوند این دستگاه‌ها که روی یک صفحه دارای مقیاس نصب شده‌اند .و دارای مقیاس وسیعی از اندازه گیری می باشند .

این دستگاه که در تابلوی برق نصب می گردد جهت نمایش وضعیت ولتاژی (مانیتور) ژنراتورها و دیگر وسایل به کار گرفته می شود .

مدل های قابل حمل این دستگاه که معمولا مجهز به سنجش مقاومت و جریان نیز می باشند و در قالب مولتی متر , مورد استفاده در کارهای برقی و الکترونیکی هم چنین هر اندازه گیری که بتوان آن را به ولتاژ تبدیل نمود را می‌توان در ولت متر نمایش داد ،

اما باید قبل از هر چیز آن را به طور مناسب کالیبره کرد . مانند : فشار ، دما ، سطح . هدف کلی از ولت مترهای آنالوگ ، دقت چند درصد از مقیاس کامل است .

که از کسری از ولتاژ تا چند هزار ولت را شامل می شوند از میترهای دیجیتال که با دقت بالایی ، معمولا بیش از ۱% ساخته می شوند دستگاه های آزمایشگاهی که قادر به اندازه گیری با دقت های بالا هستند .

و با استفاده از تقویت کننده ها می تواند ولتاژهای کوچک در حد میکرو ولت و یا کمتر را اندازه گیری کند. بخشی از مشکلات ساخت یک ولت متر با دقت بالا

ولت متر دیجیتال:

دستگاههای اندازه گیری دیجیتالی مقادیر اندازه گیری شده را به صورت رقم یا ارقام روی صفحه نمایش نشان می‌دهند و معمولا واحد کمیت اندازه گیری شده مانند ولت ، آمپر ، میلی آمپر ، درجه سانتیگراد را نیز به طریق مناسبی نمایش می‌دهند.

از جمله دستگاههای اندازه گیری می‌توان به ولت متر ، وات متر ، متر ، فرکانس متر ، دورشمارها ، حرارت سنج و آوومتر اشاره نمود .

دستگاههای اندازه گیری دیجیتالی مقادیر اندازه گیری شده را به صورت رقم یا ارقام روی صفحه نمایش نشان می‌دهند و معمولا واحد کمیت اندازه گیری شده مانند ولت ، آمپر ، میلی آمپر ، درجه سانتیگراد و غیره را نیز به طریق مناسبی نمایش می‌دهند.

از جمله دستگاههای اندازه گیری می‌توان به ولت متر ، وات متر ، متر ، فرکانس متر ، دورشمارها ، حرارت سنج و آوومتر اشاره نمود.قسمت اصلی یک آوومتر دیجیتالی ، ولت متر DC است.

این قسمت همانند آوومتر عقربه‌ای (آنالوگ) است. اساس کار یک ولت متر DC دیجیتالی بر مبنای مقایسه است.

یعنی ولتاژ اعمال شده به ولت متر ، با یک ولتاژ مرجع (معمولا ۱۰۰ میلی ولت و در بعضی از آوومترها در رنج یک ولت) AC مقایسه می‌شود و نتیجه مقایسه به کمک مدارات الکترونیکی و دیجیتالی به صورت ارقام که مبین مقدار ولتاژ DC اعمالی به ولت متر است، روی صفحه نمایش آن ظاهر می‌گردد امروزه اکثر این دستگاهها دارای رنج اتوماتیک (Auto Range) هستند.

رنج اتوماتیک به این صورت است که بعد از اعمال ولتاژ DC به ولت متر ، ولت متر ابتدا بطور اتوماتیک رنج اول را انتخاب می‌کند. چنانچه ولتاژ مورد اندازه گیری در این رنج بود، مقدار آن را نشان می‌دهد.

نکته

چنانچه مقدار ولتاژ مورد اندازه گیری در این رنج نبود، ولت متر به صورت اتوماتیک یک رنج بالاتر را انتخاب می‌کند، تا این که مقدار ولتاژ مورد اندازه گیری ، در رنج مورد انتخاب دستگاه باشد

مزیت دستگاههای دیجیتالی دستگاههای اندازه گیری دیجیتالی به دلیل نداشتن قطعات متحرک ، از طول عمر بسیار بالایی (در صورت بکار بردن صحیح آنها) برخوردار هستند و به عوامل فیزیکی همچون لرزش ، درصد رطوبت ، میزان تمیزی هوا و … حساس نیستند.

ضمن آن که با پیشرفت تکنولوژی الکترونیک دستگاههای ساخته شده امروزی بسیار دقیق‌تر هستند علاوه بر این بعضی از این دستگاهها را می‌توان به کامپیوتر وصل کرد، بطوری که کامپیوتر مقدار کمیتی که روی صفحه نمایش دستگاه نشان داده می‌شود

را نمایش می‌دهد و اگر در صورت نیاز آن را در فواصل زمانی معینی تنظیم کنیم، کامپیوتر می‌تواند ضمن نشان دادن مقدار کمیت ، آن را ثبت کند..